1100 – Tomatoes
- First: Rachel Newport, Reily 4-Hers
- Second: Branden Minges, Kickin Country Kids/Ross FFA
1103 – Green Beans – 5 Uniform
- First: Rachel Newport, Reily 4-Hers
- Second: Quinn Kolb, 4-H City Slickers
- Third: Jude Kolb, 4-H City Slickers
- Fourth: Levi Hancock, Horsemaster & More
- Fifth: Alivia Comer, Madison Outlaws
11105 – Squash – 2 Uniform
- First: Achterman, 4-H City Slickers
- Second: Levi Hancock, Horsemasters & More
1106 – Pumpkin – Best 1
- First: Aubrie Jordan, Kickin' Country Kids
- Second: Adam Achterman, 4-H City Slickers
1107 – Cucumbers – 3 Uniform
- First: Laney Jordan, Kickin' Country Kids
- Second: Keira McKinney, Talawanda/Butler Tech FFA
- Third: Alivia Comer, Madison Outlaws
1109 – Red Onion – 5 Uniform
- First: Alivia Comer, Madison Outlaws
1112 – Banana Pepper4s – 5 Uniform
- First: Rachel Newport, Reily 4-Hers
- Second: Alivia Comer, Madison Outlaws
1113 – Sweet Pappers – 5 Uniform
- First: Alivia Comer, Madison Outlaws
1114 – Any Other Vegetable
- First: Hannah Herman, 4-H City Slickers
- Second: Alivia Comer, Madison Outlaws
- Third: Branden Minges, Kickin Country Kids/Ross FFA
- Fourth: Isaac Schmitz, Kickin Country Kids
FIELD CROPS CLASS
1116 – New Corn – 5 Uniform Ears
- First: Henry/Luke Summe, Butler County Blue Ribbon Kids
- Second: Herbie Summe, Butler County Blue Ribbon Kids
1117 – Best Stalk of Corn
- First: Steven Beiser, Madison Outlaws
- Second: Herbie Summe, Butler County Blue Ribbon Kids
1123 – Best Hay – Any Variety
- First: Herbie Summe, Butler County Blue Ribbon Kids
- Second: Ray Beneker, Kickin Country Kids
- Third: Alivia Comer, Madison Outlaws
- Fourth: Lyla Comer, Madison Outlaws
- Fifth: Herbie Summe, Butler County Blue Ribbon Kids
SHOP CLASS
1125 – Wood: Small Projects
- First: Aaron Smith, Ross FFA
- Second: Tanner Smith, Ross FFA
- Third: Emmit Ackman, Wayne Sizzlin Scissors & Livestock
1126 – Wood: Lar4ge Projects
- First: Eli Moore, Talawanda FFA
- Second: Nathan Evans, Talawanda FFA
1127 – Small Wall Shelves
- First: Carter Whitlock, Ross FFA/Butler Tech
- Second: Aubrie Jordan, Kickin Country Kids
- Third: Sam Lohrey, Ross FFA/Butler Tech
1130 – Tool Boxes
- First: Keira McKinney, Talawanda FFA
1139A – Electrical Skills Panel
- First: Tanner Harrison, Ross FFA/Butler Tech
- Second: Sydney Lomax, Ross FFA/Butler Tech
- Third: Hannah Vangen, Ross FFA/Butler Tech
- Fourth: Brayden Habermehl, Ross FFA/Butler Tech
- Fifth: Isaac Schmitz, Ross FFA/Butler Tech
- Sixth: Gerald Golsch, Ross FFA/Butler Tech
1141A – Wood Bench
- First: Trevor Zaenkert, Ross FFA/Butler Tech
- Second: Aaron Smith, Ross FFA/Butler Tech
- Third: Cheyann Vaught, Ross FFA/Butler Tech
ARTS & CRAFTS CLASS
1151 – Handmade Tie-Dye Shirts
- First: Kaitlyn Morris, Madison Outlaws
- Second: Laney Jordan, Kickin Country Kids
- Third: Kaitlyn Morris, Madison Outlaws
- Fourth: Faith Akers, Madison Outlaws
- Fifth: Faith Akers, Madison Outlaws
- Sixth: Ann Marie Davis, 4-H City Slickers
- Seventh: Emmit Ackman, Wayne Sizzlin Scissors & Livestock
1152 – Drawing – Pencil or Ink – Age 12 and Under
- First: Zoe Abbott, Madison Outlaws
- Second: Jojo Kitchen, Ross Ranchers
- Third: Ann Marie Davis, 4-H City Slickers
- Fourth: Zoe Abbott, 4-H City Slickers
- Fifth: Colin Achterman, Barnyard Wranglers
- Sixth: Alida Askill, Wayne Town & Country
- Seventh: Anna Kitchen, Ross Ranchers
- Eighth: Rebekah Runge, Horsemasters & More
- Honorable Mention:: Kaylee Morris, Community Helpers
- Honorable Mention:: Kaylee Morris, Community Helpers
1153 – Drawing – Pencil or Ink – Age 13 and Older
- First: Rickey Fussnecker, Horsemasters & More
- Second: Charlotte Waldron, Mystical Makers
- Third: Robert Richter, Middletown Sportsmen Club
- Fourth: Alivia Comer, Madison Outlaws
- Fifth: Jesse Montgomery, Fairfield Busy Bunch
1154 – Painting – Age 12 and Under
- First: Madilynn Richardson, Casual Kids
- Second: Emma Richardson, Casual Kids
- Third: Ann Marie Davis, 4-H City Slickers
1155 – Painting – Age 13 and Older
- First: Ray Beneker, Kickin Country Kids
- Second: Ray Beneker, Kickin Country Kids
1156 - Lego Arts
- First: Levi Hancock, Horsemasters & More
- Second: Elijah Hancock, Horsemasters & More
- Third: Grace Murphy, Middletown Sportsmen Club
- Fourth: Emmit Ackman, Wayne Sizzlin Scissors & Livestock
- Fifth: Phillip Morris, Community Helpers
- Sixth: Hunter Meyer, 4-H City Slickers
- Seventh: Abigail Gabbard, Butler County Premier Livestock
- Eighth: Brayden Meyer, 4-H City Slickers
- Honorable Mention: Rebekah Runge, Horsemasters & Mopre
- Honorable Mention: Laney Jordan, Kickin Country Kids
- Honorable Mention: Levi Hancock, Horsemasters & More
1157 – Miscellaneous Artwork
- First: Alivia Comer, Madison Outlaws
- Second: Ann Marie Davis, 4-H City Slickers
- Third: Brodee Cook, Edgewood Barn Buddies
- Fourth: Rose Lawson, Mystical Makers
- Fifth: Kaylee Morris, Community Helpers
- Sixth: Kaylee Morris, Community Helpers
1158 – Ceramics or Clay
- First: Ann Marie Davis, 4-H City Slickers
1159 – Photography Class – 5 x 7 or Smaller
- First: Lyla Comer, Madison Outlaws
- Second: Alivia Comer, Madison Outlaws
- Third: Zoe Abbott, Madison Outlaws
- Fourth: Ann Kim, Fairfield Busy Bunch
- Fifth: Jojo Kitchen, Ross Ranchers
- Sixth: Jojo Kitchen, Ross Ranchers
- Seventh: Zoe Abbott, Madison Outlaws
- Eighth: Grace Kitchen, Ross Ranchers
- Honorable Mention: Anna Kitchen, Ross Ranchers
- Honorable Mention: Anna Kitchen, Ross Ranchers
- Honorable Mention: Grace Kitchen, Ross Ranchers
- Honorable Mention: Jesse Montgomery, Fairfield Busy Bunch
- Honorable Mention: Jesse Montgomery, Fairfield Busy Bunch
1160 – Photography – Butler County Scenes
- First: Zachary Klaassen, Union Busy Fingers
- Second: Kaitlyn Morris, Madison Outlaws
- Third: Hannah Herman, 4-H City Slickers
- Fourth: Adam Achterman, 4-H City Slickers
- Fifth: Zoe Abbott, Madison Outlaws
- Sixth: Zoe Abbott, Madison Outlaws
1161 – Photography – 8 x 10 or Larger
- First: Zachary Klaassen, Union Busy Fingers
- Second: Jojo Kitchen, Ross Ranchers
- Third: Grace Kitchen, Ross Ranchers
- Fourth: Kaitlyn Morris, Madison Outlaws
- Fifth: Jojo Kitchen, Ross Ranchers
- Sixth: Grace Kitchen, Ross Ranchers
- Seventh: Zoe Abbott, Madison Outlaws
- Eighth: Anna Kitchen, Ross Ranchers
- Honorable Mention: Ann Marie Davis, 4-H City Slickers
- Honorable Mention: Adam Achterman, 4-H City Slickers
- Honorable Mention: Hannah Herman, 4-H City Slickers
- Honorable Mention: Ann Kim, Fairfield Busy Bunch
1162 – Scrapbook, one page in plastic
- First: Kaitlyn Morris, Madison Outlaws
- Second: Kaitlyn Morris, Madison Outlaws
1163 – Natural Art (any all-natural material)
- First: Alida Askill, Wayne Town & Country
1164 – Miscellaneous Crafts
- First: Jojo Kitchen, Ross Ranchers
- Second: Aubrey Withrow, Mystical Makers
- Third: Anna Kitchen, Ross Ranchers
- Fourth: Alida Askill, Wayne Town & Country
- Fifth: Laney Jordan, Kickin Country Kids
- Sixth: Will Reams, Nibbles & Needles
- Seventh: Megan Reams, Nibbles & Needles
About the Author