Both Conley and Thomas set the single-game scoring record for their perspective schools.
SCORES LIST
Boys Basketball
Saturday’s Results
Anna 78, New Knoxville 39: Poppe (NK) 10; Elliott (A) 14.
Carlisle 73, Middletown Christian 35: Redavide (C) 14; Holtrey (MC) 11.
Cedarville 55, Madison Plains 47: Cross (C) 13.
Edgewood 32, Madison 28: Duritsch (M) 12; G. Allen (E) 10.
Franklin Monroe 92, Houston 80: Conley (FM) 54.
Graham 62, Miami East 49: Bertsch (ME) 14; King (G) 19.
Greeneview 66, East Clinton 49: Smith, Mitchell (EC) 13; Caudill (G) 22.
Indian Lake 36, Northwestern 33: Young (IL) 12; Berner, Gillman (N) 6.
Jackson Center 58, Coldwater 56: Frilling (C) 19.
National Trail 81, Preble Shawnee 49: Harrison (NT) 32.
Newton 57, Milton-Union 42: Jamison (N) 20.
Northeastern 80, Tri-Village 24: Lumpkin (N) 24; Eyer (TV) 9.
Russia 71, Arcanum 35: York (R) 20; Gray (A) 13.
St. Henry 59, Lima Shawnee 54: Barker (LS) 13; Niekamp, Thieman (SH) 13.
Stivers 56, Belmont 54: Latimore (S) 18; Moore (B) 21.
Thurgood Marshall 68, Alter 60: Uhl (A) 18; Elmore (TM) 22.
Friday’s Results
Allen East 42, New Knoxville 25: J. Osborne (N) 9.
Badin 62, Alter 55: Hegeman (B) 13; Uhl (A) 18.
Bethel 64, Newton 47: James (B) 17.
Butler 75, Greenville 22
Catholic Central 65, Madison Plains 51
Cedarville 62, Greenon 51: Cross (C) 32; Andrew(G) 17.
Celina 60, New Bremen 41: Schwieterman (C) 18; Archie (T) 13
Covington 53, Mississinawa 44: Collins (M) 44.
Chaminade Julienne 56, Purcell 52: Gage (CJ) 19; Garrett (P) 16
Fairborn 56, Stebbins 55: Monroe (F) 19.
Franklin 74, Miami East 58: Conley (F) 26; Hudson (M) 14
Tri-County North 62, Acranum 55: Gray (T) 25; Stinson (N) 22
Tri-Village 58, Ansonia 49: Sarver(T) 18; Muir(A) 19
Kenton 51, Coldwater 50: Sharp (K) 22; Bruns(C) 15.
Legacy Christian 57, Dayton Christian 19
McNicholas 47, Carroll 36: Brunot (M) 16; Dahm, Schafer (C) 11.
Middletown Madison 52, Waynesville 40: McMonigle (MM) 26, Hurley (W) 18.
National Trail 75, Bradford 18
Northeastern 60, Mechanicsburg 49: Fenton (N) 20; Taylor (M) 15
Preble 59, Northridge 52: Singleton (P) 21; Turner (N) 23
Southeastern 61, Greenview 49: Bertemes, Flannery (S) 19,18; Allen, Caudill (G) 14, 13.
Springfield 36, Miamisburg 31: Sanford (S) 15; Dane Hall (M) 7.
Springfield Shawnee 59, Tecumseh 48
Sidney 67, Troy 48: Hudgins (S) 23.
Wayne 53, Beavercreek 48: Moore (B) 17.
West Liberty-Salem 71, Triad 40: Loffing (W) 19; Campbell (T) 13
Xenia 58, Lebanon 51: Curtis 32 (X); Huffman (L) 16.
Yellow Springs 57, Middletown Christian 44: Clark (Y) 31; Holtrey 16.
Girls Basketball
Saturday’s Results
Arcanum 71, Milton-Union 52: Dickison (MU) 30; O’Daniel (A) 21.
Badin 53, Fenwick 35: Beckman (F) 12; Scowden (B) 15.
Beavercreek 68, Fairborn 36: Williams, E. Oktavec (F) 10; Hargrove-Hall (B) 16.
Bradford 62, Newton 36: Miller (B) 15; Heisey, Gleason, Dunlevy (N) 8.
Centerville 88, Trotwood 34: Millerton (T) 9; Velasco (C) 17.
Covington 46, Troy Christian 43: Whiteman (C) 25; Earhart (TC) 14.
Fort Loramie 83, Houston 22: Gasson, Gephart (FL) 16; Stangel (H) 8.
Franklin 70, Bellbrook 46: Pryce (B) 9; Ferrell (F) 27.
Jonathan Alder 58, Kenton Ridge 57: Morris (KR) 25; Waldon, Jones (JA) 13.
Mechanicsburg 39, West Jefferson 29: Forrest (M) 9.
Oakwood 49, Eaton 48: Shepherd (E) 24.
Purcell Marian 46, Alter 24: Paley, Klug (A) 6.
Roger Bacon 61, Chaminade Julienne 48: Varise (CJ) 19; Brenner (RB) 23.
St. Henry 64, Mississinawa Valley 17
Tecumseh 104, London 42: Thomas (T) 51.
Tri-Village 61, Northeastern (IN) 34: Siler (TV) 23; Runyon (N) 12.
Union County (IN) 43, Talawanda 32: Bennett (T) 10; Pinkerton (UC) 17.
Versailles 38, Miami East 34: McEldowney (V) 12; Haney (ME) 15.
Waynesville 86, Northridge 29: Reeder (N) 17; Murray (W) 17.
West Liberty-Salem 61, Triad 27: F. LeVan (T) 13; Day (WLS) 14.
Boys Bowling
Saturday’s Results
Coldwater 2866, Fort Loramie 2238
Friday’s Results
Mechanicsburg 2485, West Liberty-Salem 1968
Ben Logan 2608, North Union 2422
Girls Bowling
Saturday’s Results
Coldwater 2417, Fort Loramie 1779
Friday’s Results
Mechanicsburg 2117, West Liberty-Salem 2041
Ben Logan 1921, North Union 1608
Wrestling
Saturday’s Results
Beavercreek 47, Carroll 24
Swimming
Friday’s Results
Oakwood Swim Meet
Team Results: 1, Beavercreek, 319.5. 2, Bellbrook, 192. 3, Oakwood, 166. Carroll, 140. 5, Yellow Springs, 97.5. 6, Fairborn, 48. 7, Urbana, 38. 8, Xenia, 21. 9, Greeneview, 10.
REPORTING RESULTS
Contact the Cox Media Group Ohio (Dayton Daily News, Springfield News-Sun and Journal-News) with scores and results as soon as possible after varsity high school athletic contests by email only at sports@coxohio.com. Please include any details from your contest that you would like published along with a contact name and phone number. All printed results will be final scores only.
A daily roundup of high school results will be posted on each paper’s website at:
DaytonDailyNews.com/sports/
SpringfieldNewsSun.com/s/sports/
Journal-News.com/sports/